The following booking conditions apply: Minimum lenght of stay: 3 night. Arrival and departure: daily

reservation@name.com

Reservation hotline: +1 800 1234 556

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αντρών Γυναικών

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Γιάννης Αντωνίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Α/Γ του Αλπικού σκι και στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, που φιλοξενείται στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού, το διάστημα 23-29/3. Ο 28χρονος Έλληνας σκιέρ του συλλόγου «ΕΟΣ Καρπενησίου» τερμάτισε στην πρώτη θέση της κούρσας για το πανελλήνιο με χρόνο 01:26:14, ενώ κέρδισε 27,73 βαθμούς FIS, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη φετινή του, ενώ αναδείχθηκε δεύτερος στο πλαίσιο των διεθνών αγώνων, μιας και πρώτος τερμάτισε ο Σουηδός Γουίλιαμ Χάνσον.Στη δεύτερη θέση του πανελλήνιου, και τρίτη της γενικής κατάταξης έφτασε ο Γιάννης Πρώιος (ΣΧΟ Καστοριάς) με χρόνο 01:26:69, ενώ στην 3η θέση για την Ελλάδα, και 7ος για τη διεθνή κατάταξη, έφτασε ο Χρήστος Μαρμαρέλης (Πανσερραϊκός), με χρόνο 01:33:20. Παράλληλα, και ο Αλέξανδρος Γκιννής συμμετείχε στους αγώνες, κάνοντας την πρώτη του επίσημη εμφάνιση στη χώρα μας, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τις προσπάθειές του στη δεύτερη διαδρομή.

Στο ίδιο αγώνισμα Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Μαρία-Ελένη Τσίοβολου. Η 22χρονη Ελληνίδα αθλήτρια του ΕΟΣ Βόλου, που έφτασε στην πρώτη θέση της κούρσας των Ελληνίδων, τερμάτισε παράλληλα και στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, σε χρόνο 01:38:77. Δεύτερη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, και τέταρτη στη γενική κατάταξη, τερμάτισε η Μαρία-Κατερίνα Παπαστάθη με χρόνο 01:47:38, ενώ στην τρίτη θέση, και έκτη στους διεθνείς αγώνες, έφτασε η Ευριδίκη Δημητρώφ, με χρόνο 01:48:01

Την πρώτη θέση στους άνδρες πήρε ο δευτεραθλητής κόσμου, Αλέξανδρος Γκιννής (ΣΧΟ Αράχωβας) και στο Πανελλήνιο και στο διεθνές την Τρίτη 28 Μαρτίου, τερματίζοντας με χρόνο 1:30.42. Το ασημένιο μέταλλιο στο Πανελλήνιο πήρε ο Γιάννης Αντωνίου (ΕΟΣ Καρπενησίου) με ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του με 1:33.70, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Γιάννης Πρώιος (ΣΧΟ Καστοριάς) με 1:34.38. Στο διεθνές αγώνα τη 2η θέση πήρε ο Σουηδός Ματίας Ρένγκρεν με χρόνο 1:32.61 και την 3η ο Αντωνίου.

Στο ίδιο αγώνισμα πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Μαρία-Νικολέττα Καλτσογιάννη, αθλήτρια του ΕΟΣ Βόλου, τερμάτισε παράλληλα και στη 2η θέση της γενικής κατάταξης, σε χρόνο 1:46.83. Δευτεραθλήτρια Ελλάδος αναδείχθηκε η Μαρία-Κατερίνα Παπαστάθη (ΕΧΟΣ Λιβαδειάς) τερματίζοντας σε 1:53.73, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Θεοπίστη Γεωργιάδου (ΕΟΣ Λάρισας) με 1:56.9.

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης τις 29 Μαρτίου. Την 1η θέση στο Πανελλήνιο και την 3η στο διεθνές κατέκτησε Γιάννης Πρώιος (ΣΧΟ Καστοριάς) πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, αφού ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με χρόνο 2:16.23.Το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πήρε ο Αθανάσιος Τσιτσέλης (ΣΧΟ Έσπερος Καλαμαριάς) με ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του με 2:17.99, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Χρήστος Μαρμαρέλλης (Πανσερραϊκός) με 2:18.71.

Στις γυναίκες το εγχώριο πρωτάθλημα και τη 2η θέση σε διεθνές επίπεδο πήρε η Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου (ΕΟΣ Βόλου) τερματίζοντας σε 2:24.48. Δευτεραθλήτρια Ελλάδος αναδείχθηκε η Ευρυδίκη Δημητρώφ (ΕΟΣ Βόλου) με 2:27.37, ενώ πήρε και την 3η θέση στο διεθνές με την απόδοσή της. Το βάθρο συμπλήρωσε η Κατερίνα Μαρία Παπαστάθη (ΕΧΟΣ Λειβαδιάς) με 2:30.29.

OFFICIAL FIS ΑΓΕΝ ΑΝΔΡΩΝ SL 28-3

OFFICIAL FIS ΑΓΕΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ SL 28-3

OFFICIAL ΠΑΧ ΑΓΕΝ Α-ΝΑ-Ε GS 29-3 f

OFFICIAL ΠΑΧ ΑΓΕΝ Α-ΝΑ-Ε SL 27-3

OFFICIAL ΠΑΧ ΑΓΕΝ Γ-ΝΓ-Ν GS 29-3 f

OFFICIAL ΠΑΧ ΑΓΕΝ Γ-ΝΓ-Ν SL 27-3